<< Lepszy Kwiatkowski niż Balcerowicz – studenci ekonomii o swoim patronie w kampusie Kwiatka

    Jak co roku samorządy  studenckie  w kampusie przy ul. Kwiatkowskiego we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym i Wydziałem Humanistycznym zorganizowały „ Dzień Kwiatka”, udowodniając że studia nie muszą kojarzyć się tylko z nauką. 22 kwietnia 2015  roku na zielonych terenach przy PK odbyły się liczne konkursy i zabawy studentów, nie obyło się również bez  poczęstunku. Dzięki dobrej organizacji i sprzyjającej  pogodzie studenci licznie zebrali się na zielonym placu przy swoim kampusie. Zabawa trwająca od godziny 10 – 18 zintegrowała uczestników, którzy wieczorem mogli kontynuować ją w klubie studenckim Kreślarnia.   Dzień Kwiatka jest zabawą upamiętniającą Eugeniusza Kwiatkowskiego. To polski wicepremier, minister przemysłu i handlu (1926–1930), minister skarbu (1935–1939) II Rzeczypospolitej. A co studenci o nim wiedzą ? Spytaliśmy studentów Wydziału Ekonomicznego , którzy chętnie udzielali odpowiedzi. A oto wyniki sondy.  

Z jakimi osiągnięciami kojarzy Ci się E.Kwiatkowski?

  Świetny ekonomista, stworzył miejsca pracy , polski wicepremier, minister przemysłu i handlu, przyczynił się do rozwoju II RP, stworzył  plan inwestycyjny przewidujący rozbudowę infrastruktury, zwiększył potencjał obronny kraju, Zainicjował budowę portu i miasta w Gdyni. Znacznie przyczynił się do powstania Stalowej Woli – miasta leżącego w woj. podkarpackim.  

Czy rozmach gospodarczy II RP da się porównać z osiągnięciami Polski w minionym dwudziestoleciu?

  Myślę że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, w II RP były miejsca pracy, ludzie byli sobie równi, mimo ciężkich warunków życia ludzie radzili sobie świetnie. Mieliśmy wiele fabryk i sami zajmowaliśmy się produkcją.W latach 90 fabryki zaczęły plajtować, większość firm została sprywatyzowana, ale technologia zaczęła się rozwijać, jedni się bogacili drudzy nie.  

Jak według was zapisze się w historii Leszek Balcerowicz, czy jest możliwość jakiegokolwiek porównania z Eugeniuszem Kwiatkowskim?

  Eugeniusz Kwiatkowski jak i Leszek Balcerowicz to świetni ekonomiści. Eugeniusz Kwiatkowski ma na swoim koncie wiele osiągnięć chociażby plan inwestycyjny przewidujący rozbudowę infrastruktury , stworzył wiele miejsc pracy, dzięki czemu ludzie nie emigrowali tak masowo. Leszek Balcerowicz umożliwił rozpoczęcie szybkiego programu reform, co jest bardzo dużym osiągnięciem, ale niestety nie był w stanie zapewnić obywatelom tyle stanowisk pracy, ile było potrzeba. Myślę, że ludzie spoglądając na sytuację gospodarczą Polski  patrzą przede wszystkim na stanowiska pracy i na zapewnienie bytu sobie oraz swojej rodzinie. Myślę że przez to Eugeniusz Kwiatkowski sytuuje się wyżej. ...

autor: Nela Grancaris, Aleksandra Brygier