<< Rusz się. Nie ściemniaj !

VI Ogólnopolską Konferencję Naukową Koła Studenckiego Futura oraz Redakcji Akademickiej „Sport – Media – Komunikacja – Edukacja” otworzył – po odczekaniu tzw. „kwadransa akademickiego” z nadzieją na spóźnionych widzów – Kacper Banach, student kierunku Europeistyka i to on prowadził to wydarzenie w auli Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Kwiatkowskiego.

Pierwsza prelekcja, „Trening i ergonomia E-sportu, czyli jak przygotować się do długiego grania?”, przygotowana przez Huberta Gordona Blejcha dotyczyła e-sportu. Prelegent, który pobił rekord Guinessa w najdłuższym graniu na komputerze (ponad 36 godzin), przekonywał, że gra na komputerze może być również sportem, gdyż do typowych „strzelanek” potrzebny jest prawdziwy trening teoretyczny, drużynowy i motoryczny, gdzie ćwiczy się koordynację oko – ręka (podczas, gdy w świecie sportu realnego jest to oko – siła). Mężczyzna na krótkim filmie przedstawił OSU, czyli siłownie dla e-sportowców, a za pomocą obrazka wytypował ergonomię (poprawne stanowisko) oraz peryferia (specjalne gadżety) profesjonalnego gracza.

Kolejnym prelegentem była Anna Kamińska, autorka blogu aniazmienia.pl. Kobieta schudła 42 kg, jednak jej prezentacja – „Sport w procesie zmiany o nauce wytrwałości, kształtowania charakteru i przekraczania własnych granic” – nie była o odchudzaniu. To właśnie jej ciekawa osoba sprawiła, że na sali pojawiła się dwudziestoosobowa grupa gimnazjalistów, którzy z chęcią śledzą jej stronę internetową. Blogerka na podstawie wykresu przedstawiła proces zmian, gdzie pomiędzy starym życiem a nowym pojawił się „rów mariański”, który miał był metaforą dla znanego powiedzenia „by wzbić się na szczyt, trzeba spaść na samo dno”. Najpierw w odchudzaniu skupiała się na dietach, ale po czasie poddała się i zdecydowała, że postawi na ruch. Dla Anny Kamińskiej najtrudniej było zacząć, podnieść się z pięćdziesięciokilogramową nadwagą z kanapy, ale gdy już postawiła pierwsze kroki ku spełnieniu swego marzenia o bieganiu, pojawili się odpowiedni ludzie, by ją zmotywować do zmian na lepsze. Podczas pierwszych potyczek z bieganiem miała w głowie jedynie zdanie: „Dużo ludzi na długich chudych nogach i ja”. W procesie tym zapomniała o odchudzaniu, motywowały ją marzenia o pokonaniu maratonu, a na koniec swej prelekcji podkreśliła, jak ważny jest sport. Przekonywała, że dzięki niemu kształtuje się charakter, przekracza się granice swojej wytrzymałości, a ona odnalazła w nim swoje prawdziwe szczęście.

„Aktywność fizyczna pracowników a wizerunek firmy – czy to ma sens?” Był to temat prelekcji dr Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej, wykładowcy Politechniki Koszalińskiej. Na podstawie badań przeprowadzonych w korporacjach zdobyła informacje o tym, jak na wizerunek pracodawcy wpływa motywowanie pracowników do prób sportowych. Przede wszystkim można użyć przy określeniu firmy słów fit, zdrowa, energiczna podając przykłady pracowników uprawiających sport. Pomaga to wzmocnić wartość pracownika w firmie, wyróżnić go, ale również pokazać indywidualność organizacji, gdzie firma jest nakierowana na pracownika, na jego rozwój. Prelegentka podkreśliła, że firma organizuje finanse na sport, by pokazać na zewnątrz swą gotowość do współpracy.

Po prelekcji na scenie pojawił się prof. zw. dr hab. Bogusław Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego PK, który podziękował członkom kół naukowych za chęć uświadamiania ludziom, skłonienia ich do refleksji oraz przemyśleń, gdyż ludzie powinni się cały czas komunikować. Podkreślił również, że propagowanie sportu oraz szukanie i wyzwolenie potencjału u pracowników jest jednakowo wartościowe.

Gdy prof. Polak zszedł ze sceny, przyszedł......

autor: Konstancja Śliżewska

1 2 3 >