<< Juwenalia w Koszalinie, i gdzie te koncerty?

XXXIV Tydzień Kultury Studenckiej, czyli Juwenalia 2012 w Koszalinie odbyły się w dniach 23-26 maja 2012 roku. Program tego corocznego majowego święta studentów był w tym roku dość krytycznie komentowany. Oprócz bitwy wodnej, o której wszyscy mówili nie było nic co na dłużej mogłoby przykuć uwagę studentów. No, a gdzie te koncerty?

Tegoroczne juwenalia zostały zorganizowane w jednym terminie z Dniami Koszalina, bo Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej i miasto Koszalin postanowiły połączyć siły, przede wszystkim dlatego, że zarówno prezydent Koszalina, jak i przewodniczący PSPK zapewniali, że to połączenie wyjdzie tylko na dobre mieszkańcom Koszalina i studentom Politechniki, bo oferta imprez będzie dużo bogatsza. Studenci oczami wyobraźni przed juwenaliami widzieli masę zorganizowanych imprez, a przede wszystkim koncertów. Jednak, kiedy ukazał się plan juwenaliów wielu z nich się rozczarowało. I gdzie te koncerty?

Jedynym koncertem z prawdziwego zdarzenia, który zorganizował Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej był występ Trzeciego Wymiaru, a także Waldemara Kasty, którzy zagrali w czwartek (przed nimi wystąpili też hip-hopowcy z Koszalina). Był jeszcze koncert zespołu Bracia, którzy pokazali się w piątek na deskach amfiteatru. Organizatorem tego koncertu było jednak Centrum Kultury 105 i był to tak naprawdę koncert z okazji Dni Koszalina, a nie Juwenaliów. 21 maja w kinie Kryterium z okazji 40-lecia Studenckiego Radia Jantar wystąpiły dwa zespoły grające poezję śpiewaną: Robert Kasprzycki Trio i Grupa Bez Jacka. 22 maja w Kreślarni koncert charytatywny dla małego Grzesia zagrał zespół Raggafaya. Z tymi koncertami są jednak dwa problemy. Pierwszy taki, że odbyły się jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Juwenaliów, a drugi jest ten sam, co w przypadku koncertu Braci; organizatorem nie był Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej.

Oczywiście nie uważam, że cale tegoroczne juwenalia były słabe, gdyż było parę ciekawych imprez, szczególnie Wielka Bitwa Wodna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów. Jednak pod względem koncertowym, szczególnie rockowym było bardzo słabo. A wystarczyło tylko pomyśleć. Jedna ze studentek mówi: - „W samym Koszalinie jest co najmniej kilkanaście zespołów rockowych i metalowych, a składów hip-hopowych ze dwa, albo i trzy razy więcej. I zapewniam, że pewnie co drugi chętnie by dla studentów zagrał. Za niewielkie pieniądze, albo i za darmo, czy zgrzewkę piwa. Przecież jeszcze kilka lat temu (czy w zeszłym roku – nie pamiętam) był organizowany konkurs “Śpiewać Każdy Może”. To przecież także jest pomysł na zorganizowanie niewiele kosztującego koncertu.”

Jak sprawę komentuje Parlament Studentów Politechniki Koszalińskiej? Damian Wnuczko z PSPK uważa, że w czasie Juwenaliów było wiele ciekawych imprez, podczas których studenci świetnie się bawili. Choćby wymieniona wyżej bitwa wodna.

– „W tym roku postawiliśmy bardziej na muzykę klubową i mieliśmy gwiazdy tej sceny. Zagrał m.in. Robert M., East Clubbers i wszyscy świetnie się bawili” – mówi Damian Wnuczko.

Ale co z koncertami rockowymi?

– „Tego faktycznie trochę zabrakło. Ale mieliśmy z tym duży problem. W tym samym czasie zorganizowany był festiwal Top Trendy w Sopocie i większość gwiazd, które chcieliśmy zaprosić, grały właśnie tam. Dodatkowym problemem jest też 23-procentowy podatek VAT od imprez, co podnosi koszt zorganizowania koncertu” - wyjaśnia Damian Wnuczko. I zapewnia, że w przyszłym roku atrakcji dla studentów nie zabraknie.

Miejmy nadzieję,......

autor: Marta Smółka

1 2 >