<< O ziemi zapomnianej

Gdy w Koszalinie na dworcu PKS o 7.00 rano wsiadałam do autokaru jadącego do Krytna, małej wioski w gminie Polanów, nie spodziewałam się, że droga do wsi oddalonej o 30 km będzie się aż tak dłużyć. Na początku z niecierpliwością, a później z zaciekawieniem obserwowałam jak z każdym kilometrem oddalającym nas od miasta zmienia się krajobraz nędzy i rozpaczy. Mijaliśmy Sianów, Przytok, Ratajki, Sławieński Młyn i Sowno, wreszcie, po 55 minutach wysiadłam na przystanku w Krytnie, zniszczonym przez miejscowych wandali i graficiarzy. Gdy rozejrzałam się wokoło, pierwszą myślą jaka przyszła mi do głowy było, że czuję się prawie jak w horrorze „Silent Hill”. Na szczęście na przystanku czekała na mnie koleżanka Renata wraz z którą pisałam ten reportaż. Ponieważ jej rodzina zamieszkuje tą wieś, więc to ona zdecydowała z kim warto porozmawiać o zmianach, jakie tu zaszły po upadku PGR – ów, oraz kto opowie nam o tym, jak było w tamtych latach.

Trochę Faktów.

Pod względem geograficznym gmina Polanów należy do Pomorza Środkowego. Znajduje się ona na wzniesieniach od 150 do 230 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Gołogóra, której wysokość wynosi 252 m n.p.m. Zajmuje obszar 393,10 km, a w jej skład wchodzi 1 miasto oraz 79 miejscowości, z czego 29 posiada statut sołectwa. Powierzchnia gminy stanowi 1,7% obszaru województwa zachodniopomorskiego oraz 23,57% powiatu koszalińskiego. Gmina Polanów jest największą gminą powiatu koszalińskiego, typem gminy wiejsko – miejskiej oraz jest najdalej wysuniętą na wschód częścią powiatu koszalińskiego. Leży na Wysoczyźnie Polanowskiej, na styku Pojezierza Drawskiego i Kaszubskiego. Natomiast miasto Polanów położone jest nad Rzeką Grabową, między morenowymi wzniesieniami – Warblewską i Świętą Górą.

Gmina Polanów, obejmująca tereny wokół Polanowa, stanowi wschodnie rubieże województwa zachodniopomorskiego i graniczy z gminami Bobolice, Miastko Kępice, Malechowo i Sianów 1. Miasto Polanów jest siedzibą władz samorządowych. Funkcjonuje tam większość usług publicznych (służba zdrowia, oświata, kultura, policja, poczta). Na terenie gminy 52% powierzchni stanowią tereny leśne, a 36% tereny rolnicze. Co 30. gospodarstwo rolne posiada powyżej 50 ha. Ziemia byłych PGR – to 445,80 ha, z czego sprzedano zaledwie 44.5 tys. ha prywatnym właścicielom. Niecałe 2% obszaru zajmują wody. W gminie występują 34 jeziora, a do największych należą Jezioro Kamienne oraz jezioro Nicemino.

20 lat minęło... czyli wspomnienia o PGR

Wysoki poziom bezrobocia w gminie związany jest z występowaniem na jej terenie wsi po PGR – owskich. Jest to zjawisko niekorzystne z punktu widzenia społecznego. Aż 80% tych ludzi straciło uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych i korzysta z opieki społecznej. Pierwszą osobą, do której poszłyśmy był Tadeusz Wicher, lat 49.

„Ja pracowałem w PGR jako magazynier. Różnie to było z tą pracą - raz lepiej, raz gorzej. Ale przynajmniej na utrzymanie rodziny starczało. No i praca była na miejscu. Teraz trzeba dojeżdżać do Koszalina, a to zawsze dodatkowe wydatki. Tutaj ze wsi to prawie wszyscy pracowali w PGR, jak nie w Krytnie to w Sownie, a niektórzy to nawet do Kusic jeździli. Według mnie to szkoda, że wszystko to polikwidowali.......

autor: Justyna Różycka i Renata Kochanowska

1 2 3 >